Agroleśnictwo w teorii i w praktyce, zapraszamy na wyjazd szkoleniowy dla rolników i doradców rolnych z Małopolski


26-05-2022, Redaktor: Jkalmuk
https://mir.krakow.pl/artykuly/Agroleśnictwo-w-teorii-i-w-praktyce,-zapraszamy-na-wyjazd-szkoleniowy-dla-rolników-i-doradców-rolnych-z-Małopolski,14692.html

Małopolska Izba Rolnicza zaprasza rolników i doradców rolnych z Małopolski do udziału w 3-dniowym wyjeździe szkoleniowym 
pn. „Agroleśnictwo w teorii i w praktyce”.

Tematyka planowego wyjazdu szkoleniowego dotyczy agroleśnictwa, które jest innowacyjnym i przyszłościowym sposobem prowadzenia produkcji rolnej, integrującej drzewa i krzewy do każdego rodzaju produkcji roślinnej (w tym również produkcji sadowniczej i warzywniczej), a także chowu i hodowli zwierząt (system leśno-pastwiskowy) po to, by uzyskać wydajny i opłacalny system, który dodatkowo będzie miał pozytywny wpływ na środowisko. Stosowanie praktyk rolno-leśnych pozwala na zwiększenie efektywności wykorzystania gruntu do produkcji wielokierunkowej. Odpowiednio zaplanowana więźba drzew/krzewów i odległość pomiędzy ich rzędami ogranicza negatywny wpływ drzew na plonowanie roślin. Jednocześnie, korzystne oddziaływanie środowiskowe drzew wpływa na poprawę produkcyjności i jakości roślin uprawnych, zwłaszcza w okresach zagrożenia suszą czy erozją gleb. 

Szkolenia przeprowadzone zostaną przez cenionych ekspertów (członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agroleśnictwa, pracowników IUNG-PIB) specjalizujących się w dziedzinie agroleśnictwa, agroekologii i ochrony gleb, mających wieloletnie doświadczenie w szkoleniach rolników i doradców.
Uczestnicy wyjazdu odwiedzą gospodarstwa, których właściciele wdrażają praktyki agroleśne w swoich gospodarstwach, oraz aktywnie angażują się w propagowanie idei zrównoważonego rolnictwa i agroleśnictwa poprzez udział w projektach badawczych i upowszechnieniowych – o zasięgu krajowym jak i międzynarodowym.

Do udziału w wyjeździe zapraszamy:

♦ rolników – właścicieli gospodarstw rolnych oraz pełnoletnich członków rodzin pracujących w gospodarstwie, szczególnie uczniów techników rolniczych i studentów uczelni rolniczych, którzy swoją przyszłość wiążą z rolnictwem – nie więcej niż 30 osób;

♦ doradców rolnych – pracownicy MODR, pracownicy MIR z uprawnieniami doradców – nie mniej niż 10 osób.

Planowany, ramowy program wyjazdu studyjnego:

I dzień: 20 czerwca 2022 r.
podane godziny mogą ulec niewielkim zmianom

Gospodarstwo ekologiczne, produkujące m.in. jabłka (stare odmiany) i czarną porzeczkę; wdrażające systemy rolno-drzewne: wypas pastwiskowy w sadzie tradycyjnym. Gospodarstwo uczestniczy w międzynarodowym projekcie AFINET (Agroforestry Innovation Networks), jako jedno z gospodarstw „pokazowych” (link do filmu: https://youtu.be/ATnZMUjCMF8).

 

II dzień: 21 czerwca 2022 r.

Demonstracyjne gospodarstwo ekologiczne (należy do Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych), zajmujące się hodowlą bydła mięsnego. Realizowane są tu praktyki z zakresu agroleśnictwa: systemy leśno-pastwiskowe, wypas kwaterowy, produktywne żywopłoty, zadrzewienia pasowe. Gospodarstwo uczestniczy w 2 międzynarodowych projektach:
1) AFINET (Agroforestry Innovation Networks) - jako jedno z gospodarstw „pokazowych” (link do filmu: https://youtu.be/5ofK1GGfcEw); oraz 
2) AGROMIX - projekt badawczy skupiający rolników, badaczy i decydentów w celu zbadania i wypracowania rozwiązań agroekologicznych na rzecz wdrażania praktyk agroleśnych.
Właściciel gospodarstwa jest rolnikiem i ekspertem w zakresie agroleśnictwa – współautorem publikacji oraz edukatorem, który prowadzi warsztaty i szkolenia dla rolników zakresu rolnictwa regeneratywnego i agroleśnictwa oraz praktyk rolniczych dla ochrony klimatu. 

 

III dzień: 22 czerwca 2022 r.

Fundacja prowadzi działalność badawczą oraz edukacyjną m.in. na rzecz propagowania i wspierania rolnictwa ekstensywnego i hodowli ras rodzimych. Wspiera inicjatywy gospodarcze skorelowane z zachowaniem bioróżnorodności i zrównoważonym wykorzystaniem kapitału ekologicznego w ekstensywnym rolnictwie ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw spółdzielczych (prowadzi dwie spółdzielnie socjalne).
Fundacja realizuje także zadania publiczne – na podstawie umowy z UM Województwa Podkarpackiego, w latach 2019-2021, zrealizowała zadanie pt. „Podkarpacki Naturalny Wypas”, w ramach którego prowadzona jest promocja cennych przyrodniczo i krajobrazowo terenów łąkowo-pastwiskowych z zachowaniem bioróżnorodności w oparciu o naturalny wypas zwierząt gospodarskich i owadopylność. 

Uczestnicy mają zapewnione:
− przejazd autokarem z klimatyzacją i WC, 
− zakwaterowanie i wyżywienie zgodnie z programem (2 noclegi w hotelu/pensjonacie o standardzie co najmniej 2-gwiazdkowym, 2 śniadania, 4 serwisy kawowe, 3 obiady, 2 kolacje); 
− ubezpieczenie KL i NNW;
− materiały szkoleniowe.

Podstawowe kryteria naboru dla rolników (nie więcej niż 30 uczestników):

Podstawowe kryteria naboru dla doradców (nie mniej niż 10 uczestników):

Do udziału w wyjeździe zakwalifikowane zostaną osoby spełniające ww. kryteria. W przypadku większej liczby zgłoszeń o zakwalifikowaniu na wyjazd decydować będzie kolejność zgłoszeń. Utworzona zostanie również lista rezerwowa. Zakończenie terminu naboru nastąpi po skompletowaniu pełnej listy uczestników, jednak nie później niż 5 dni przed planowanym terminem wyjazdu.

Na zgłoszenia czekamy do 13 czerwca 2022 r.

Prosimy o zgłoszenia telefonicznie oraz drogą mailową podając poniższe dane:
- imię i nazwisko
- nr telefonu
- adres e-mail
- adres zamieszkania

 oraz przesyłając uzupełniony kwestionariusz osobowy (do pobrania ►pdf, ►docx) i skan podpisanego oświadczenia (do pobrania ►pdf).

Organizator zastrzega możliwość odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.
---------------------------------
 

Osoba do kontaktu:
Jolanta Kałmuk
Małopolska Izba Rolnicza
os. Krakowiaków 45 A/15
31-964 Kraków
Tel./fax (012) 643 17 62
e-mail: j.kalmuk@mir.krakow.pl

---------------------------------
Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl.


►Agroleśnictwo - zaproszenie do udziału w wyjeździe szkoleniowym